ניהול עסק עצמאי בהליך חדלות פרעון

14/11/21 17:08

חייגו

וואצאפ

השארת פרטים

דף הבית

החוק החדש והגישה השיקומית בפרט שמים דגש על החייב ועל זכותו להמשיך להתפרנס ולשמור על כבודו וזהותו

חייב בעל עסק, אשר נכנס להליך חדלות פרעון וניתן לו צו פתיחת הליכים, יכול להמשיך לנהל את עסקו, וזאת על אף ההגבלות המוטלות על חייב כאשר הוא נכנס להליך.

הפעלת עסקו של החייב הינה תועלת לנושים ולקופת הנשייה, שכן ככל והחייב ממשיך לעבוד הוא ישלם מדי חודש לקופת הכינוס.

החוק החדש והגישה השיקומית בפרט שמים דגש על החייב ועל זכותו להמשיך להתפרנס ולשמור על כבודו וזהותו. מטרתו השיקומית של החוק החדש הינה לעלות את החייב על דרך המלך מבחינת התנהלות כלכלית.

חייב אשר מעוניין לעשות זאת, יגיש בקשה לממונה אשר יבחן האם פעילות העסק לא תפגע בנושים. הממונה רשאי להתנות את הפעלת העסק בתנאים ואף להטיל מגבלות על פעילות העסק.

ככלל, עסק שאינו רווחי וצובר הפסדים – אין שום תועלת להפעילו לחינם וככלל לא תאושר המשך הפעלתו וזאת על מנת שלא לאפשר לחייב להמשיך ולצבור חובות בחסות ההליך.

ישנם מקרים בהם החייב אינו מעוניין להמשיך ולהפעיל את עסקו, אולם הנאמן או הממונה סבורים כי המשך הפעלת העסק יש בה תועלת לקופת הכינוס- אז יתאפשר הדבר ללא הסכמתו של החייב. יודגש, כי אין המדובר בכפיית היחיד לעבוד בעסק בניגוד לרצונו. במקרים כאלה הנאמן והממונה נכנסים בנעלי החייב וממשיכים לפעיל את העסק, לעיתים תוך כוונת מכירה של העסק או השאת ערכו של העסק לטובת קופת הכינוס.

עסק שנקבע כי ימשיך לפעול על אף חדלות הפרעון, יכול לזכות להגנות שונות מבית המשפט וזאת כדי למנוע את קריסת העסק וכן לטובת החייב ושיקומו הכלכלי.

כאשר העסק נמצא בקריסה, הספקים חוששים להמשיך לעבוד עם בעל העסק ולספק  לו שירות או סחורה. על מנת למנוע את הקריסה של העסק, בית המשפט יכול לחייב ספקים שהם מהותיים לעסק ולהפעלתו, להמשיך לספק שירותים או סחורה לחייב בתנאים מסוימים.

כמו כן, החלטה על המשך הפעלת עסקו של החייב מחייבת בדרך כלל להותיר את כלל נכסי העסק בעסק עצמו ולא לאפשר לנושים לממשם. לכן, בית המשפט מאפשר לקבוע הגבלות על יכולת הנושים בעלי זכויות פירעון מיוחדות בנכסים לפעול באופן פרטני לגביית חום.

לדוגמא- נושה שנתן משכנתא לחייב על נכס לא יוכל למכור את הנכס של החייב הדרוש לו לניהול העסק, ללא רשות מבית המשפט.

כמו כן, החוק מאפשר לחייב לבצע מכירות בגמישות וללא צורך בקבלת אישור בית המשפט לכל עסקה ועסקה (ובלבד שמדובר במהלך עסקים רגיל).

במצב כזה, ובתנאי שהעסק אינו צובר חובות וזכויות הנושים לא נפגעות כאמור- החייב יכול להמשיך לעבוד ולהתפרנס בכבוד ואינו נפלט ממעגל העבודה.

מתן האפשרות לחייב חדל פרעון להמשיך להפעיל את עסקו הינה דבר חשוב הן מבחינה אישית והן מבחינת כלכלית.

חדשות המשרד

תגיות /////

תאמו פגישת ייעוץ ללא עלות

פנייתך התקבלה נציגנו מייד מתפנה
Oops! Something went wrong while submitting the form.