חדלות פירעון

נקלעתם למצב שאינכם יכולים לשלם יותר את חובותיכם? הן כאדם פרטי והן כעסק הנקלע לקשיים כלכליים יתכן ואתם נמצאים בפתחה של פשיטת רגל. קיימות אפשרויות לחלוקת החוב לתשלומים או לקביעה של הסדר עם הנושים שלכם שכדאי להכיר. במאמר זה נדבר בהרחבה על תהליך פשיטת הרגל ונכיר כמה מהמושגים החשובים שתפגשו בדרך ליציאה מהבור הכלכלי.

לאחר בחינה מדוקדקת של השפעת החובות בהוצאה לפועל על אנשים רבים החלה רפורמה בבתי המשפט בכל הנוגע לטיפול בחדלות פירעון ופשיטות רגל. אחד מהשינויים הבולטים ברפורמה החדשה הוא שגם רשמי הוצאה לפועל יכולים להעניק "הפטר חובות" עליו נרחיב בהמשך.

עד כה פעולה זו שהייתה נתונה לסמכות שופטי בית המשפט המחוזי דרשה הליך משפטי יקר וארוך וכעת ניתן יהיה לקבל את ההפטר בקלות רבה יותר. ההנחה העומדת בבסיס שינוי זה היא העובדה כי אותם חייב נמצאים במילא בהליך בהוצאה לפועל מול הרשם ואין טעם לבזבז את זמנם של שופטי בית משפט השלום על חובות בסכומים קטנים יחסית.

​הקניית הסמכות לנהל הליכי חדלות הפרעון של חייבים קטנים יחסית לרשם ההוצאה לפועל - החוק קובע כי הליכי חדלות הפרעון של חייבים בעלי חובות בהיקף נמוך יחסית, עד 150,000 ₪, יתנהלו בפני רשם ההוצאה לפועל ולא בבית משפט.

במסגרת ההליך החדש נעשה גם ניסיון להבדיל בין שתי קבוצות חייבים: אנשים שנקלעו למצב כלכלי קשה עקב התנהלות פיננסית לא נכונה ו"רמאים" – אנשים המנסים לנצל את המערכת על מנת לקבל שירותים או כספים מבלי לשלם עליהם ולאחר מכן להכריז על עצמם כפושטי רגל. כחלק מהרפורמה, בעלי חובות גדולים, יגיעו בכל זאת לבתי המשפט אך יעמדו בפני שופטי בית משפט השלום שיוכשרו במיוחד לטיפול בחדלות פירעון. חייבים אלה, שבית המשפט מזהה שלא פעלו בתום לב, ישלמו את כל הסכום, בתוספת ריביות כבדות לנושים הקטנים כמו הספקים והלקוחות ולא יקבלו הפטר עד שכל הסכום שולם.

מהי חדלות פרעון?

על פי החוק המעודכן חדלות פרעון מוגדרת כ"מצב כלכלי שבו חייב אינו יכול לשלם את חובותיו במועדם, בין אם מועד פירעונם הגיע ובין אם לאו, או שהתחייבויות החייב, לרבות התחייבויות עתידיות ומותנות שלו, עולות על שווי נכסיו". התוספת החדשה להגדרת חדלות הפרעון ממוקדת בהתחייבויות העתידיות של החייב לצד הנכסים הקיימים בפועל. לדוגמה, חייב שיש בידו דירה השווה מיליון וחצי שקלים שקנה במזומן, יזכה להסדר חוב שונה מחייב שיש בידו דירה השווה מיליון וחצי שקלים - אך גם חייב משכנתא לדירת ילדיו בשווי של מיליון שקלים. ההתחייבויות העתידיות לתשלום המשכנתא של החייב השני ישפיעו על יכולת החזר החובות שונות גם אם שניהם משתכרים משכורת זהה.

תחילת תהליך יציאה מהחוב

עסק או אדם פרטי הנקלעים לחוב מתחילים תהליך ארוך לסילוק חוב זה המתחיל בפתיחה של תיקי הוצאה לפועל כנגד החייב. אם החייב אינו יכול לשלם את החובות בתוך זמן קצר, החוב תופח לממדים עצומים בשל הריבית הכבדה של ההוצאה לפועל. לכן, במידת האפשר, באמצעות סיוע של עו"ד שיקום כלכלי החוב מחולק לתשלומים ומתבצע איחוד תיקים.

לסיכום, מחיקת חובות בהליך החדש עומדת לסייע למשפחות רבות להפרד מהחוב. כיום, בזכות החלתו של הליך חדש ומזורז יותר על מנת "למחוק" את חובותיכם ולהתחיל את התנהלותכם הכלכלית מחדש ללא כל סנקציות, גם אתם יכולים לצאת מהחוב. תהליך זה מאפשר מחיקת חובות, התחלת הסדר נושים וכן התחלה של התנהלות כלכלית נכונה יותר בה חלק מהחוב ישולם באמצעות מימוש נכסים וחלקו יקבל הפטר. לקבלת מידע נוסף וייעוץ בתחום ניתן לפנות לשירותיו של ארבל עזריה עו"ד פשיטת רגל המתמחה בייצוג חייבים בתיקי הוצאה לפועל ובהתחלת תהליך פשיטת רגל לחברות ולאנשים פרטיים.

\\\אודות המשרד

משרד עו"ד אופיר ביידה חן מתמחה בייצוג חייבים, עצמאים ושכירים. במשרדנו תמצאו צוות עורכי דין מקצועי ומיומן שיגן עליכם בכל הכלים העומדים לרשותכם, לנו הניסיון והמומחיות הדרושים להשגת התוצאות המיטביות בהתחשב במאפיינים המיוחדים של הליכי חדלות פרעון השונים והסדרי חובות. תוך התחשבות בסוג ההליך המתאים עבור כל לקוח.
משרדנו  נותן מענה מתאים בין אם המדובר בחברות העוברות הליך פירוק או ארגון מרצון ובין אם מדובר בהליכי חדלות פירעון ותהליכי פירוק או כינוס נכסים. צוות המשרד פועל להשגת התוצאות המתאימות ביותר לכל אורך ההליך המשפטי. אנו נדאג לביטול מיידי של כל ההגבלות, פתיחת חשבון בנק עם כרטיס חיוב וכן אפשרות להוראת קבע אשר יתרמו לפעילות נוחה ותקינה.

משרדנו מעניק שירותים משפטיים בתחום דיני ירושה ועזבון לרבות עריכת צוואה רגילה, עריכת צוואות הדדיות כולל צוואות מורכבות, טיפול בהגשת צו ירושה וצו קיום צוואה, התנגדות לצוואות ותכנון מס בעריכת צוואה. 

\\\ תחומי המשרד

חדלות פירעון - פשיטת רגל

על פי החוק המעודכן חדלות פרעון מוגדרת כ"מצב כלכלי שבו חייב אינו יכול לשלם את חובותיו במועדם, בין אם מועד פירעונם הגיע ובין אם לאו, או שהתחייבויות החייב, לרבות התחייבויות עתידיות ומותנות שלו, עולות על שווי נכסיו". לאחר בחינה מדוקדקת של השפעת החובות בהוצאה לפועל על אנשים רבים החלה רפורמה בבתי המשפט בכל הנוגע לטיפול בחדלות פירעון ופשיטות רגל. אחד מהשינויים הבולטים ברפורמה החדשה הוא שגם רשמי הוצאה לפועל יכולים להעניק "הפטר חובות"

הוצאה לפועל

בהם יש לכם תיק או מספר תיקים בהוצאה לפועל על חיובים של כספים שלא שולמו, אופיר ביידה חן עו"ד הוצאה לפועל, ילווה אתכם לכל אורכו של התהליך, בין אם לצורך הסדר חובות או חדלות פירעון. דחייה של חובות או תשלומים אל מול ההוצאה לפועל בגין תיקי חובה, צוברת בחובה ריבית גבוהה, אשר בסופו של דבר, תפגע בכיס שלכם עוד יותר. .

הפטר חובות

צו ההפטר מעניק שיקום כלכלי לחייב והפטר מכל חובותיו - מחיקת חובות, שקדמו למתן הצו מלבד מספר סוגי חובות ההפטר אינו פוטר את החייב מחובות בגין קנסות, חוב מזונות, חוב שנוצר במרמה ודמי נזק שטרם נקצבו. צו הפטר ניתן על-ידי רשם ההוצאה לפועל, והוא פוטר את החייב מכל חובותיו, מלבד חובות מסוימים המפורטים בהמשך. "צו הפטר" מאפשר לחייב להפרע מחובותיו לנושא אם לא ניתן לממש רכוש על מנת לסגור חוב זה במסגרת תהליך של הוצאה לפועל.

הסדרי חובות

תהליכי הסדר חובות השלב החשוב ביותר הינו לפעול במהירות על מנת להגיע אל הסדר חובות הוגן. במידה ואתם עומדים כחייבים, חשוב להבין כי הריביות הנצברות עשויות להגיע לסכומים גבוהים במיוחד, מה שמעלה את ערכו של החוב, ועשוי לגרום לכם לצרות פיננסיות של ממש. לכן, פעלו במהירות על מנת להגיע אל הסדר חובות.

פירוק חברות ועסקים

פירוק חברה אינו מתבצע בשלב אחד, אלא מדובר בתהליך שאורך מספר חודשים ועשוי לארוך גם שנים במידה ויש התנגדות לפירוק זה. אלה השלבים בהם ניתקל בדרך כלל כאשר חברה בנפילה מתחילה תהליך משפטי. בפירוקים של חברות גדולות, שלב זה יכול להימשך שנים רבות. במהלך הפירוק, החברה מוסיפה להתקיים בתור אישיות משפטית נפרדת. ההנהלה הבכירה של החברה (הדירקטוריון והמנכ"ל) אינם פועלים עוד ומוחלפים על ידי המפרק.

ביטול עיקולים והגבלות

חייבים רבים מוצאים עצמם קורסים תחת נטל עיקולים והגבלות חרף רצונם לפנות להליכי פשיטת רגל ולהסדיר את חובותיהם. בין היתר, ניתן לראות חייבים שמשכורתם מעוקלת, חייבים שחשבון הבנק שלהם מעוקל, חייבים שפרצו לביתם והוציאו להם רכוש או חייבים שצריכים לצאת מהארץ במסגרת עבודתם. משרדנו מתמחה בביטול הליכים והגבלות תוך 24 שעות

צוואות וירושות

משרדנו מעניק שירותים משפטיים בתחום דיני ירושה ועזבון לרבות עריכת צוואה רגילה, עריכת צוואות הדדיות כולל צוואות מורכבות, טיפול בהגשת צו ירושה וצו קיום צוואה, התנגדות לצוואות ותכנון מס בעריכת צוואה. ישנם אנשים רבים אשר חשים אי נוחות רק מהמחשבה לערוך צוואה, אולם כיום עריכת צוואה הינה דבר שבשגרה, שכן צוואה הינה כלי עוצמתי ביותר, אשר ביכולתו להמשיך ולאפשר לכל אדם, גם לאחר פטירתו- להמשיך ולשלוט ברכושו.

תאמו פגישת ייעוץ במשרדנו ללא עלות

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

חייגו

וואצאפ

השארת פרטים

דף הבית

תאמו פגישת ייעוץ ללא עלות

פנייתך התקבלה נציגנו מייד מתפנה
Oops! Something went wrong while submitting the form.